13 Haziran 2016 Pazartesi

Laiklik Olmazsa "Namaz Kılmayan Hayvan Olur"

Prof. Dr. Mustafa Aşkar

Dün akşam TRT'de iftar öncesi yayınlanan Ramazan Sevinci adlı programa katılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar, son zamanlarda alıştırıldığımız türden çok tartışılacak bir açıklamada bulunmuş.

Yeni Türkiye'de laiklik karşıtlığının ortaya çıkardığı çorak iklimin sonuçlarından acı bir örnek sunan "Profesör" unvanlı bu kişi, “Ben düz söyleyeyim. Ayette de bunu söylüyor. Ağır gelmesin. Yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır.” diyerek namaz kılmayan insanlara devletin kanalı aracılığıyla hakaret etmiş.


Son zamanlarda şahit olduğumuz bu vb. olaylar, laikliğin bizim için ekmek ve su gibi ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü din ve vicdan özgürlüğü olan laikliğin yok sayıldığı ülkemizde namaz kılmayan insanlar hayvan olarak bile nitelenmektedir. Böylece halkımız dinciler (dini siyasete ve ticarete alet eden) tarafından baskı altına alınmaktadır. Böyle olaylar dinci, gerici ve yobaz bir zihniyetin krallığına doğru giden yolun taşları olarak kullanılmaktadır. 

Ayrıca bu akıl almaz çirkin ötesi söz, devlet kanalında yayınlanmaktadır. Türk milletine canlı yayında zerk edilen bu zehir, bugün Cumhuriyetimizin 93. yılında ülkemizin ve devletimizin içine düştüğü bataklığı açıkça gözler önüne sermektedir.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün Aşkar'ın sözlerini kınayan bir açıklama yapmışlar. Ancak bu yeterli değildir. Ayrıca işlerine gelen bir konu olduğunda eylem yaparak tepki gösteren malum muhafazakar kesimin, samimi dindarların ve sosyal medya kullanıcılarının daha büyük tepki göstermesi gerekirdi. Fakat her zamanki gibi durum böyle olmadı. Gereken karşılık verilmedi. Oysa çoğunluğun önemsiz gördüğü bu vb. konular, hem özgürlüğümüze hem de laik cumhuriyete karşı çok ciddi bir tehdittir. 

Mustafa Kemal Atatürk

Özgürlüğümüze ve laik cumhuriyetimize vurulan bu darbeler cennet vatanımızı, mezhep savaşları ve sapık Işid zihniyetinin vahşetiyle yanan Ortadoğu bataklığına, yobazlığa ve gericiliğe doğru sürüklemektedir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti'nin vatansever evlatları; çocuklarımızı, gençlerimizi ve halkımızı zehirleyen ve cumhuriyetten rahatsız olan böyle kişilere ve onların zihniyetlerine karşı okuyup çalışarak bilinçli bir şekilde Atatürk'ün emaneti olan laik-çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak zorundadır. Aydınlık dolu yarınlara ancak böyle ulaşabiliriz.

Kaynak
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/namazi-hayvanlar-kilmaz-namaz-kilmayan-hayvandir-139433h.htm

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...